В последно време, наред с боровинките, аронията много стана много популярно у нас културно растение, което никак не е случайно.
Към род Арония спадат три вида растения, които произлизат от източната част на Северна Америка – червена арония, черна арония и лилава арония. Успешното им култивиране почти навсякъде по света се дължи на факта, че всички видове арония са много устойчиви на ниски и високи температури, както и на различни заболявания и замърсявания. Много често аронията се засажда и като декоративно растение.
Днес черната арония се култивира изключително много, особено в Щатите, където намира приложение като естествен оцветител в хранително-вкусовата промишленост, както и за производството на хранителни добавки.
Култивирането на аронията за хранителни цели в Европа, води своето начало от Русия през 1900 година, в студените региони на Сибир, което само по себе си говори за устойчивостта на това растение.
Използвана за лечебни цели още от индианците в Северна Америка, днес никак не е случайно, че аронията продължава да бъде използвана и дори много по-популярна от преди. От дългогодишните изследвания, провеждани върху това растение, е установено, че аронията проявява мощно антиоксидантно действие, откъдето и идват и редицата ѝ полезни свойства – гастропротективни, хепатопротективни, противовъзпалителни, както и способността ѝ да предотвратява или лекува диабет.
Ефективността на различните видове арония се дължи на високото съдържание на разнообразни съединения с антиоксидантно действие – полифеноли, фенолни киселини и флавоноиди. Всъщност установено е, че тоталното съдържание на полифеноли в черната арония – Aronia melanocarpa, превъзхожда това на боровинките, малините, френското грозде, ягодите и къпините.
Доминиращият компонент обаче, който значително допринася за високия антиоксидантен потенциал на аронията са антоцианините, като основния антоцианин, който е установен и при трите типа арония е цианидин-3-гликозид.
Безспорно, съединенията които се съдържат във високи концентрации правят растението и продукти от него мощни антиоксидантни средства, което е предпоставка за употребата им за превенция на хронични заболявания, особено диабет, рак и сърдечно-съдови заболявания. Освен това екстракти от арония проявяват и имуномодулиращо, антибактериално, хепатопротективно, гастропротективно и противовъзпалително действие.
За какво може да ни помогне аронията?
Възпаление на уринарния тракт. Аронията е изключително полезна при този тип състояния, тъй като едновременно проявява антиксидантно, противовъзпалително и антибактериално действие срещу бактерията E. coli, която е основен причинител на уринарни инфекции. Комплексното действие на плодовете от арония осигурява цялостна защита на уринарния тракт и предотвратява повторна инфекция.
Диабет. Установено е, че екстракти от арония, съдържащи полифеноли и флавоноиди имат разнообразно действие при диабет. Антоцианините например подобряват метаболизма на глюкозата, като по този начин нормализират абсорбцията ѝ от храносмилателния тракт. Полифенолите намаляват нивото на кръвната захар като инхибират активността на ензима глюкозидаза.
Сърдечно-съдови заболявания. Антиоксидантното действие на аронията значително намалява оксидативния стрес на организма, който е основен причинител на хронични заболявания. Освен това в аронията се съдържат и съединенията кверцетин и рутин, които спомагат за заздравяването на кръвоносните съдове.
Днес аронията се предлага на пазара под формата на всякакви продукти – сладка, напитки, сиропи и др.. Наред с изброените до тук свойства, приемът на плодове от арония осигурява защита на организма от оксидативния стрес, като по този начин се предотвратява появата на различни нездравословни състояния.
- columns-4
-
Арджуна, Herbal Hills – 60 веган капсули
17.90лв.16.90лв.Наличност: НаличноИзчерпано
- Опаковка: 60 веган капсули по 500мг.
- Състав в една таблетка: Арджуна (Terminalia arjuna) екстракт от кора – 250мг; Арджуна (Terminalia arjuna) кора на прах – 250 мг.
- Подобрява еластичността на кръвоносните съдове и благоприятства нормалната функция на сърдечно-съдовата система.
- Допринася за поддържане здравословни нива на холестерола.
- Вносител/дистрибутор: “Знахария” ЕООД
-
Готу кола, Herbal Hills – 60 веган капсули
17.90лв.15.90лв.Наличност: НаличноИзчерпано
- Опаковка: 60 веган капсули по 450мг.
- Състав в една таблетка: Готу кола (Centella Asiatica) на прах – 450 мг.
- Допринася за подобряване еластичността и здравината на кръвоносните съдове. Благоприятства централната нервна система и мозъчното кръвообръщение.
- Спомага за поддържането на паметта, вниманието и концентрацията
- Вносител/дистрибутор: “Знахария” ЕООД
-
Куркума – 60 веган капсули
16.90лв.15.90лв.Наличност: НаличноИзчерпано
- Опаковка: 60 веган (на растителна основа) капсули по 300мг.
- Състав в една капсула: Куркума (Curcuma longa) екстракт от корен – 150мг.;Куркума (Curcuma longa) корен на прах – 150мг.
- Спомага за изчистване на токсините от черния дроб
- Допринася за поддържане здравословни нива на холестерола
- Стимулира храносмилателната система
- Подсилва имунитета
- Вносител/дистрибутор: “Знахария” ЕООД
-
Стоунхилс /за бъбреци и уринарен тракт/ – 60 таблетки
17.90лв.15.90лв.Наличност: НаличноИзчерпано
- Опаковка: 60 таблетки по 400мг.
- Състав в една таблетка: Бергения /Bergenia ligulata/ корен – 75мг.; Пунарнава (Boerhavia diffusa) цяло растение – 75мг.; Бутея (Butea monosperma) цвят и стрък – 60мг.; Бабини зъби (Tribulus terrestris) плод – 54мг.; Класическа аюрведа комбинация (Индийска селитра /potassium nitrate/, Натурална стипца /potassium alum/ и Нишадър /Ammonium chloride/) – 25мг; Ечемик (Hordeum vulgare) цяло растение на прах – 25мг.; Борун (Crataeva nurvala) екстракт от кора – 20мг.; Вернония (Vernonia cinerai) цяло растение – 20мг.; Апамарга (Achyranthes aspera) цяло растение – 20мг.; Мумио Шилажит (Purified asphaltum) – 15мг.; Срамежлива мимоза (Mimosa pudica) семена – 15мг.
-
Поддържа нормалната функция на бъбреците и уринарния тракт
- Вносител/дистрибутор: “Знахария” ЕООД